Merkür Kova'da

Merkür bugün Oğlak burcundan Kova’ya geçiyor. Merkür Oğlak burcunda hesapçı kitapçıydı. Düşünür konuşurdu. Kova burcunda ise düşünce ile dil arası daha kısadır. Oğlak burcundaki Merkür esnasında, yani geçtiğimiz üç hafta boyunca, otoriteyi ve bunun kimde olacağını konuştuk. Merkür, Oğlak’ta kolay uygulamalar uğruna adaleti pas geçebilir. Herkesten ve herşeyden şüphelenir. Kova’da ise açık fikirlidir. Bütün insanlığın yararına düşündüğü ve konuştuğu için yükselmiştir.

Merkür’ün Kova burcundaki yolculuğunda entelektüel tartışmalar artıryor. Özgürlükçü dozumuz artıyor.
Türkiye özeline gelirsek 17 Aralık süreci Merkür 6. Evde (devlet hizmetlileri) yol alırken, Yay (yayın, ifşa) burcundaydı. 29 Aralık-10 Ocak arasında ise 7. Evde (ortaklıklar) Oğlak burcunda yapısal değişikliklere uğradılar. Bunları konuştuk. Bütün bu konuşmalar yine de temkinliydi.  Kova burcunda 8. Evde ilerleyen bir Merkür sayesinde önümüzdeki günlerdeki tartışma konuları şunlar olabilir:

- Hapistekilerin  (12. Evin yöneticisi Merkür) serbest bırakılması (Kova). Genel af tartışmaları da yaşadık geçenlerde ama şahsen bu kadar kısa sürede genel af çıkacağını sanmıyorum. O halde rüşvet ve avantayı temsil eden 8. Eve ait kişilerin, tutuklu bakan çocukları, banka genel müdürü, Rıza Sarraf ve 17 Aralık operasyonlarıyla ilgili kişilerin serbest bırakılacağını sanıyorum. 6 Şubat’ta gerilemeye başlayacak olan Merkür yeniden Kova’ya girecek. Serbest kalanların tekrar sorgulanması ya da hala tutuklu kalan kişilerin 6 Şubat’ı takip eden üç hafta içinde serbest kalması mümkün.

- Avanta, rüşvet (8. Ev) affı (Kova)
- Vergi (8. Ev) affı (Kova)

- Dış borçlarda, dövizde, borsada (8. Ev) kriz (Kova)
- Belediyelerdeki, mahalli idarelerdeki, milletvekillerindeki (Kova) rüşvet, avanta (8. Ev)

- Bir sözcünün, yazarın, entelektüelin (Merkür) ani (Kova) vefatı (8. ev)
- Bir sözcünün, yazarın, entelektüelin (Merkür) bir suçtan (8.ev) affı (Kova)

- Internet medyası (Kova) tarafından ifşa edilecek (Merkür) bir suç/rüşvet/ölümün perde arkası (8.ev) 


Sonraki YazıSonraki Kayıt Önceki YazıÖnceki Kayıt Ana Sayfa