Burç Yorumları Bana Uymuyor

Soru: 
Burç yorumları benim hayatıma uymuyor. Neden? 

Cevap: 
Bu oldukça sık rastlanan bir durumdur.


Genel aylık/haftalık/günlük burçları takip ediyorsanız doğum haritanızı çok iyi bilmelisiniz. Kendi doğum haritanıza göre yorumları izlemenizde fayda vardır. 

Genel yorumları yükselen burcunuza göre izlemenizi tavsiye ederim. Genel yorumlar yükselen burca göre ve eşit ev ve burç sistemi kullanılarak hazırlanmak zorunda. Bu durumda örneğin yükseleniniz Başak ama Başak'ın son derecelerinde doğduysanız bir sonraki burç olan Terazi'yi takip etmeniz size 'daha doğru' yorumlar sunacaktır. 

Başka gezegenlere (Ay burcuna veya Güneş burcuna) göre takip etmek için bazı şartlar vardır. Onları da bu yazımda anlattım. Karar vermeden önce göz atmanızı öneririm.  

Yükseleninizin ilk derecelerinde doğmuş bile olsanız doğduğunuz yer ve günde evlerin eşitliği söz konusu olmayabilir. Genel yorumlarda her burç ve her ev 30 dereceymiş gibi yorumlanır. Oysa bazen evler 50+ derecelere kadar çıkabilir, 20 dereceye kadar azalabilir. Bu durumda genel yorumlarda 7.evdeymiş gibi değerlendirilen bir etki sizin 6.evinizde veya 8.evinizde gerçekleşiyor olabilir. 


Örneğin 2 Şubat 1979 Ankara sabah 08:10 doğumlu olduğunu söyleyen ve aylık yorumlarımın kendisine uymadığından bahseden birinin soldaki haritasını incelediğimizde Kova yükseleni olduğunu ama yükselen derecesinin 15 derecede olduğunu, evlerinin genişliklerinin de düzensiz olduğunu görebiliriz.

Kova yükselenler için 18 Ağustos'ta şanslı bir 'aşk' etkisi diye bahsettiğimiz Venüs-Jüpiter kavuşumu durumu (haritanın sağındaki siyah oval), eşit ev ve burç sistemine göre Kova yükselenler için 7.evde gerçekleşmesini beklediğimiz bir durumdu. Kova yükselen olan ve fakat burcun ortalarında (15 derecede, haritanın solundaki siyah oval) ve düzensiz ev dağılımlarına sahip okuyucumda bu 'şanslı etki' 6.evinde yani işinde, iş yerinde, sağlığıyla ilgili bir konuda gerçekleşmiş olmalıdır.  

Oysa astrologlar, genel yorumlarda Kova yükseleni sağdaki 2. haritada olduğu gibi, sanki okuyucum 07:22'de, 0 derece Kova yükselirken doğmuş ve bütün evleri ve burçları 30'ar derecede eşit dağılmış gibi değerlendirirler. Sağdaki haritada şanslı etki 7.evde, 'aşk/ilişki' şansı vaat etmektedir. 

Her insanın haritası kendine özgüdür. 8 milyar insan için ayrı ayrı yorum yapılamayacağı için genel yorumlar için genellemeler yapılmak zorundadır.


Soru:
Madem bu kadar farklılık gösterebiliyor, aylık/haftalık/günlük genel yorumlar yapılmasa daha iyi değil mi? 

Cevap:
Yukarıda bahsettiğim gibi haritanızın derecelerini gözetmeden dinlediğiniz genel yorumlardan limitli sonuçlar alırsınız. Haritanızı bilerek takip edebiliyorsanız yorumların isabet oranı oldukça yüksektir. Aski taktirde kendim de bizzat genel yorumlar yapsam da ben de bu çabayı biraz anlamsız bulanlardanım açıkçası. 

Genel yorumlar bir şekilde popüler olmuş, eğlencelik, belki de astrolojinin magazinsel yanıdır. Ama haritanızın özelliklerini biliyorsanız, genel yorumlarda bahsi geçen etkilerin hangi evlerinizde gerçekleşeceğini bilebilir ve ona göre yükselen burcunuzla beraber gerektiğinde yükselen burcunuzu takip eden bir sonraki burçla beraber etkileri değerlendirip harmanlayarak kendi kendinizin astrologu olabilirsiniz. 

Tabii iş yine de bu kadar basit değil. Haritanızdaki gezegen konumları ve birbirleriyle yaptıkları açılar da mühimdir ama en azından yukarıda bahsettiğim yöntemle 'doğru' değerlendirmeye biraz daha yakın olursunuz. 

yesimarpat@gmail.com 
Sonraki YazıSonraki Kayıt Önceki YazıÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder