Karmanın Yükü Nasıl Azalır?

Vedik astrolojinin özellikle Jaimini metodu doğum haritasındaki gezegenleri burçlardaki derecelerine göre sıraya dizer. En yüksek dereceye sahip gezegeniniz ruhunuzun temsilcisi diye dilimize çevrilebilen Atmakaraka gezegeninizdir. Klasik vedik astrolojide uzak gezegenler listeye alınmaz. 

Diyelim doğum haritasındaki gezegenleriniz şöyle dizilmiş olsun: 


Güneş:    15°27' Yengeç

Ay:          16°42' İkizler
Merkür:   29°17' Yengeç
Venüs:     20°56' Aslan
Mars:      20°37' Aslan
Jüpiter:    13°18' Yay
Satürn:    26°09' Kova

Bu listede en yüksek dereceye sahip olan gezegen 29°17'yle Merkür'dür. Bu durumda Merkür, Atmakaraka gezegeninizdir.


Atmakaraka gezegen, ruhunuzun ihtiraslarını gösterir. Jaimini felsefesine göre tüketmeniz gereken karma da bu gezegen üzerinden belirlenir. Ancak bu gezegenin hakkını verdiğinizde moksha'ya (özgürlük, aydınlanma, karmadan kurtulma) ulaşırsınız. Karmanızı tüketirken Atmakaraka gezegeninizin bulunduğu evle ilgili konularda türlü zorluklar yaşamanız da beklenir. 


Atmakaraka gezegeniniz Güneş ise ruhunuz otoriter ve lider ruhlusunuzdur. Kendinize güvenirsiniz. İtibar görmek, ünvanlar kazanmak istersiniz. Egoist tavırlarınızı törpülemeniz ve daha mütevazi olmayı öğrenerek karmanızı tüketmeniz beklenir.  Bu arada Güneş, herkesi için doğal bir Atmakaraka'dır. Yani herkesin zaten egodan kurtularak karmasını tüketmesi beklenir.


Atmakaraka gezegeniniz Ay ise tam bir minnoşsunuzdur. Yufka yürekli, samimi, iflah olmaz romantik ve sevgi dolusunuzdur. Ailenize ve sevdiklerinize çok düşkünsünüzdür. Sevdiklerinize karşı aşırı sevgi bağınızı törpüleyerek, gerçek ve sahte sevgiyi ayırt etmeyi öğrenerek karmanızdan kurtulabilirsiniz.


Atmakaraka gezegeniniz Merkür ise tam bir öğrenme sevdalısınınızdır. Çabuk adapte olur, çok konuşur, hızlı öğrenirsiniz. Bilgiye doyamazsınız. Siz de doğru yerde, doğru zamanda, doğru şekilde konuşmayı/iletişmeyi öğrenerek karmanızdan kurtulursunuz. Genellikle büyük çamlar deviren kişilerdir. 


Atmakaraka gezegeniniz Venüs ise sevgi ile hazzı birbirine karıştırmış olabilirsiniz. Haz duyduran (cinsellik, egzotik yemekler, para) şeylere meyiliniz büyüktür. Sevilmek isteğiniz çok baskındır. Gerçek sevgiyi bulma yolunda karmanızı tüketirsiniz.  


Atmakaraka gezegeniniz Mars ise zorluklarla mücadele etme beceriniz vardır. Enerjiniz yüksektir. Agresif olmamayı öğrenerek, istediklerinizi elde etmek için zora başvurmayarak karmanızı tüketirsiniz. Yenmeyi de yenilmeyi de öğrenmelisiniz. Enerjinizi ve öfkenizi kontrol altında tutarak yüklerinizden kurtulursunuz. Zihinsel olarak da derin araştırmalar yaparak, işin aslını, kökenini araştırarak adeta bir dedektif gibi ilerlersiniz ama karmanızı azaltmak için hayatı daha hafife almalı, aşırı mantıklı olmayı bırakmalı ve daha spontan yaşamalısınız.


Atmakaraka gezegeniniz Jüpiter ise başkalarının fikirlerine de saygı duymayı öğrenerek karmanızı tamamlarsınız. Öğretmenlerinize, akıl hocalarınıza, büyüklerinize saygı duymayı; çocuklara ve kadınsanız kocanızla ilgilenmeyi aksatmamalısınız. Zira onlardan da öğrenecek çok şeyiniz vardır. Hayatınıza sahte bilgeler alarak doğru hocayı, doğru fikri bulma yolunda sınanırsınız. 


Atmakaraka gezegeniniz Satürn ise hüznü ve yalnızlığı çok iyi bilerek doğmuşsunuzdur. Çevrenizin de acısını ve yalnızlığını azaltmak üzere bir karmanız vardır. Yavaş büyümekle, zaman alan durumlarla sınanırsınız. Ruhunuz düzen ve devamlılık ister ama çevreniz bu isteklerinizi tehdit eden disiplin dışı kişilerle doludur. 

Yeni nesil vedik astrologlar arasından Kuzey Ay Düğümünü (Rahu) atmakaraka olarak kabul edenler çıkmakta. Rahu atmakaraka iken kişinin hayatı çok inişli çıkışlı olabiliyor. Hayat da kişiyi bilinmezliklerle dolu ortamlarda sık bırakabilir. Düzensizlik içinde düzen tutturmaya çalışmakla sınanabilirsiniz. 


**
Atmakaraka gezegenin sizi ne kadar sınayacağı bulunduğu eve ve burca göre, aldığı etkilere göre de değişir. Astroloji bütündür. Tek bir etkiden büyük çıkarımlar yapmanızı önermem.

yesimarpat@gmail.com


Sonraki YazıSonraki Kayıt Önceki YazıÖnceki Kayıt Ana Sayfa

1 yorum:

  1. Çok ama çok tatlı birisiniz. Mütevazılığınıza, bilginize hayran olmamak elde değil ve olumlu bakışınız inanılmaz rahatlatıcı.

    YanıtlaSil