Doğum Saatimi Bilmiyorum

Doğum haritanızı çıkarmanız için doğum saatinizi doğru olarak bilmeniz çok önemlidir. Astrolojik danışmanlık verdiğim kişilerin çoğu doğum saatini net olarak bilmezler. İlk kez danışmanlık almaya geldiklerinde doğum zamanını netleştirmek için annelerine telefon ederek saati net olarak hatırlamasını rica ederler ama anneler de genellikle doğum telaşı ve sancıları içinde doğum saati konusunda netliklerini kaybetmişlerdir. Araya giren zaman da doğum yaptıkları güne dair anları daha da bulandırmıştır.

Birçok anne ve birçok danışan da ‘yaklaşık’ bir doğum saati söyler. ‘Öğleden sonra 3 gibi’, derler mesela. Bu da yeterli değildir. Zira birkaç dakika farkın bile gezegenlerin evlerde yerleşiminde büyük önemi olabilir. Ben de bir anne olduğum için bilirim ki doğum, sancılarıyla beraber o kadar uzun bir süreçtir ki annenin zaman kavramı bozulmuştur. Bu sebeple çoğunlukla, 3, 5, 10 gibi tam saatler söylenir. Belki de o esnada ezan okunmuştur ve bu akılda kalmıştır. Sıklıkla ‘sabah ezanı esnasında doğdun’ der anneler. O günkü ezan saatini bulmak sorun değildir fakat genellikle hatırlanan ezan sesi doğumdan sonra gerçekleşen bir ezandır zira doğum esnasında ezanı fark etmemiş olma ihtimalleri de yüksektir.  Bu sebeplerden dolayı danışanlarım doğum saatlerine dair tam saatler veya ezan saatleri gibi şeyler söylediği an doğum saatlerinin net olmadığına dair inancım kuvvetlenir. Danışanlarıma yanlış bir şey söylememek adına onların doğum haritası üzerinde birtakım metotları uygulayarak oynarım. Buna harita düzeltme (chart rectification) adı verilir. 

Danışanlarıma kendilerinin ve ailelerinin karakter özellikleri hakkında sorular sorarak doğum haritasındaki evleri yerleştirmeye çalışırım. Bundan başka hayatlarındaki önemli olayların neler olduğunu ve bunların hangi tarihlerde gerçekleştiğini sorarak yönelim (solar arc), ilerletilmiş (progressed) veya transit haritalarında bu olayların gerçekleşmesine etki edebilecek olan gezegen açılarını, burçları ve evleri bulurum. Bu haritayı yakaladığım andaki doğum saatini böylece geriye dönük çalışarak bulurum. Normalde astrologlar yönelim ve ilerletilmiş haritaları geleceği tahmin etmek üzere kullanırlar. Fakat aynı teknikleri geriye doğru kullandığımızda gerçek doğum saatini bulabiliriz. İlerletilmiş haritada birkaç dakikalık hata olayları birkaç sene değiştirdiği için titiz bir çalışma gereklidir. Tabii ki bu metodla %100 doğru vakti buluruz diyemeyiz ama bu metot gelecek tahminlerinde bulunabilmek için yeterince iyidir.

Doğru doğum saatinizi bulabilmek adına hayatınızdaki önemli olayları ve bunların gerçekleşme zamanlarını listelemenizi isterim. Bu önemli olaylar genellikle evlenme, boşanma, ev sahibi olma, taşınma, çocuk sahibi olma, ebeveynlerin vefatı, işe girme, herhangi bir ödül alma vs gibi şeylerdir. Hayatınızdaki olayların gerçekleşme günlerini doğru bildiğinizi varsayıyorum. Bunlar da belirsizse zaten düzeltmenin düzeltmesini yapmak işi uzun bir çıkmaza sokabilir. Bu durumda hafızanıza güvenmekten başka çare kalmıyor :)

[email protected]


Sonraki YazıSonraki Kayıt Önceki YazıÖnceki Kayıt Ana Sayfa

1 yorum:

  1. Merhabalar, yazı ve videolarinizi yogun dikkat ve ilgiyle severek takip ediyorum, yolunuzda basarilarinizin daim olmasini yurekten diliyorum Yeşim Hanim! Size biraz değişik bir sorum olacakti:çok yakin bir arkadasim in dogum tarihi belirsiz... Yani Babasi nufusa bildirimde bulundugunda 2 yil gecmis aradan ve 3 kardesi de ayni aya kayit ettirmis... Yani ekim ayina... fakat arkadasimin Annesi onun dogum tarihinin aslinda nisan ayı sonunda oldugunu soyluyor... Bu durumda gercek dogum tarihini astrolojik olarak belirleme yöntemi varmidir acaba?

    YanıtlaSil